Спогади про виставку групи «Врємя» в Будинку вчених

Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
На фото — учасники групи “Врємя” (зліва направо): Юрій Рупін, Олександр Супрун, Олег Мальований, Анатолій Макієнко, Геннадій Тубалєв, Борис Михайлов, Олександр Ситниченко, Євгеній Павлов.
Однією зі знакових подій, які традиційно згадуються в розмовах про хронологію Харківської школи фотографії, є перша та єдина виставка групи “Врємя” (Борис Михайлов, 1938 р.н.; Геннадій Тубалєв, 1944 – 2006; Олег Мальований, 1945 р.н.; Олександр Супрун, 1945 р.н.; Юрій Рупін, 1946-2008; Олександр Ситниченко, 1948-2018; Євгеній Павлов, 1949 р.н.; Анатолій Макієнко, 1949 р.н.). Вона пройшла в 1983 році в Будинку вчених, більше ніж за десятиліття після створення самої групи на початку 1970-х.
Під час відкриття Юрій Рупін виголосив маніфест групи, в якому вперше публічно задекларував основоположні для фотографів тези, об’єднані під терміном “теорія удару”. Згідно з останньою фотографія мала діяти на глядача миттєво, ніби вдаряючи кулаком. За спогадами учасників, виставка була закрита того ж вечора через побоювання адміністрації Будинку вчених конфлікту з контролюючими органами.
Кілька років тому в архіві Віктора Кочетова (1947-2021) знайшлися знімки, зроблені під час доповіді Рупіна та її обговорення, що безумовно, надало події чіткіші обриси. На цих унікальних фотографіях можна вперше побачити групу “Врємя” в повному складі. Зйомки самої експозиції на жаль ще не відомі нам, однак достатньо детальний опис робіт, що були включені до неї, представлений в статті Тетяни Павлової.
Вагомість виставки полягає не лише в колективному жесті групи “Врємя”, що означив спробу виходу її учасників за межі неофіційного комунікативного поля, але й в тому, що вона зібрала навколо себе широку аудиторію, серед якої були практично всі представники наступного покоління харківських фотографів: на знімках публіки можна побачити Сергія Солонського (1957 р.н.), Романа Пятковку (1955 р.н.), Ігоря Манка (1962 р.н.), Мішу Педана (1957 р.н.), Андрія Авдєєнка (1963 р.н.) та інших. Ми зібрали короткі коментарі як фотографів-учасників самої виставки, так і тих, хто був серед глядачів у залі. Дякуємо всім авторам за допомогу в підготовці матеріалу.
Коментар Бориса Михайлова (25.03.2021)
Старі фотографії нагадали про важливу подію ХШФ — збори в Будинку вчених, де ми, фотографи групи «Врємя», завдяки сміливості Володі Бисова змогли знову публічно зійтися разом. Після скандального, семирічної давнини, розгону групи (йдеться про вихід учасників колективу з фотоклубу при Будинку художньої самодіяльності профспілок у 1975 чи 1976 році. — С. Л.) у нас раптом з’явилася інтуїтивна надія на легітимізацію нашої фотографії. Ми зібралися знову, щоб показати та оборонити здобутки й досягнення нашої фотографії. І щоб говорити, як я гадав, про необхідність фотографії реагувати на зміни у житті та естетиці і про те, що на заміну традиційному фотографу приходить фотограф-філософ…
Коли це було, точно не пам’ятає ніхто: за побічними ознаками, колективним рішенням прийшли до дати — 1983-й. Часи Андропова: удень на вулиці перевіряють документи, у кінотеатрах та магазинах облави на дармоїдів, за політичні анекдоти попереджають про наслідки. Нічого явного ще ніби не видно, але…
Збори супроводила невелика виставка: по одній-дві роботи від автора, що відбиралися з внутрішньою цензурою. Усі нервувалися, ніхто не розумів, чи можна збиратися і чи дадуть змогу працювати?
Що я показував, я не пригадую, але нічого такого, що могло б підставити організаторів; тобто, звісно, нічого з таких серій, як Червона, Луріки, Бердянськ, серії з текстами, які в мене вже були і з якими я вже їздив до Кабакова в Москву, — не могло бути показано.
На фото, що збереглося, я стою поруч із проєктором… І я пригадав, що збирався показувати слайдшоу з «бутербродами» (накладеннями з кольорових слайдів. — С. Л.) під музику Pink Floyd, але не показав. Щось не пішло з музикою, і на екрані, пам’ятаю, стояв той самий кадр… Або, може, було два-три кадри, що й запам’яталося декому, як одбутий показ. Коли ж музика запрацювала, вже було не до показу: хтось вигукнув: «Шухер! КҐБ!», і все дуже швидко завершилось. Нас знову розігнали.
Мені було дуже важливо показати цю серію (Вчорашній бутерброд. — С. Л.), з якої, як я вважаю, все й починалося в ХШФ. Це була формотворча і смислотворча робота, що стала фундаментом групи «Врємя», задавши і висоту, і напрямок розвитку харківської фотографії на довгі роки. Накладення були унікальною для того моменту методологічною знахідкою, яку в 2015 році відзначили на Frieze в Лондоні як одну з найкращих художніх методик ХХ століття.

Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
На фото — Юрій Рупін.
Коментар Олени Рупіной, дружини Юрія Рупіна (11.05.2019)
Я прийшла з чоловіком. Спершу було все добре: експозиція була готова, зійшлися люди. Фотографії висіли в коридорах, їх було небагато — у Юри були соляризації. Почалось відкриття виставки. Потім були розмови. Я пам’ятаю, що сильно хвилювалася. Юра один промову виголошував. У ній ніякої антирадянщини не було — лише про мистецтво. Мистецтво загалом, а не просто про фотографію. Порушувалася й тема місця фотографії в мистецтві. Це для них страшенно болюче питання було.
Зал сприймав «на ура». Серед слухачів усі були свої — чужих не було. Юра багато говорив, що час поглянути на все, усе показати. І цю знамениту їхню теорію («теорію удару». — прим.) озвучив. Вони там були на ній схиблені — обговорювали, коли всі у нас удома сиділи і вдень і вночі. Ми тоді жили на першому поверсі і двері я навіть уночі не зачиняла. Це ось ця тісна компанія, що на сцені сидить, — вони завжди були разом. Ще вони постійно кричали, кожен своє — складно було взагалі будь-що втямити. У нас, у жінок, це називалося «послухати, як вони говорять про розумне», — ми сиділи як миші, а вони всі кричали як несамовиті, говорячи про фотографію. Сусіди стукали в стіни.
Ще на тій виставці Боря показував накладення. Вперше він у Гени Тубалєва вдома показував. А тепер-от їх дивилися в Будинку вчених. І раптом — раз-раз — якийсь шум, гам, прибігла заступниця директора: «Хутко, хутко все знімаємо! Усе закриваємо! Усе припиняємо!». І завертілось-закрутилось, пішло колесом.
Таких неприємностей було багато: ну домовились, ну повісили, ну зняли. Так було тисячу разів, якщо говорити про виставки. Щойно надіслали кудись роботи — бах — уже в КДБ за вушко тягнуть. Звичайна ситуація. Юрій часто в халепи влазив. Як з Бобом вийдуть у місто познімати — так обов’язково в міліції й відмітяться. Тоді ж були пильні всі громадяни: «Ти що, п’яного сфотографував??!». А Боб завжди вихоплював якісь такі провокативні сюжети, чим нерідко викликав нерозуміння колег. Але він виявився провидцем. Юра тоді говорив, що ми всі ще пишатимемось тим, що з Бобом знайомі.
Коментар Євгенія Павлова (05.08.2020)
Якось у фотоклубі «Семафор» у розмові зачепили групу «Врємя», й органічно виникло питання: чому група не виставляє своїх робіт, хоча всім було б цікаво їх побачити?
Моя відповідь була проста: такі роботи в офіційному просторі представляти не виходить. Хоча у Мальованого і Супруна був досвід виставок (на рівні обласного фотоклубу), але ті роботи, що викликають гострі розмови про групу «Врємя», виставити неможливо. На що, як мені пам’ятається, Володя Оглоблін відгукнувся пропозицією поговорити про таку виставку зі своїм хорошим приятелем Володею Бисовим, який тоді займав активну позицію в культурному житті Будинку вчених, очолюючи молодіжну секцію. Володя Бисов на той момент уже був знайомий з багатьма учасниками групи «Врємя» і посприяв ідеї зробити її виставку. Так вийшло, що у підготовчий період виставки я опинився в лікарні і не зміг узяти участі в ньому. Юра Рупін оформив подарований мною йому колись примірник Скрипки і представив в експозиції. Коли ми з Танею приїхали на відкриття й побачили експозицію, то я пережив афект: таким дивним і сильним було видовище спільного виступу групи у незвично статусному просторі.
У програмі передбачалися публічна презентація групи та обговорення виставки в актовому залі Будинку вчених, де ми мали розповісти про групу. Юрій Рупін як найбільш авантюрний і безстрашний узявся викласти програму групи. Перед виступом він підходив, щоб уточнити спільні позиції, що заявлялися на виставці. Хоча раніше вони й проговорювались у кулуарах, але це не було сформульовано. Коли Юра підійшов до мене, я сказав, що хотів би почути про найголовніше — «теорію удару». Виступ Юри і сам характер виставки викликали доволі бурхливе обговорення у залі. І сильну завершальну крапку на всьому цьому обговоренні поставило слайдшоу накладень Борі Михайлова.
Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
Коментар Олександра Супруна (19.07.2019)
Чесно кажучи, я не надто вже ті події пам’ятаю і сильно тією виставкою не цікавився. Просто хлопці сказали, що є шанс показати роботи. Роботи повісили — і прекрасно. Вже й не скажу, щó показував на виставці. На відкритті був виступ, а потім пішли неприємності. Я не конфліктна людина, і мені не дуже подобалися всі ці перипетії, крики й суперечки.
Хтось (уже й не згадаю хто) прийшов і почав запитувати, що за захід і чому ми тут — мовляв, це ж Будинок учених, а, перепрошую, які ж ви вчені. І тоді хлопці показали на мене, бо я захищав кандидатську дисертацію і займався наукою. А фотографія була хобі. Аж до 1991 року, коли я в Худпромі (нині Харківська державна академія дизайну і мистецтв. — С. Л.) отримав можливість узятися за керівництво фотографічним курсом.
Коментар Андрія Авдєєнка (19.06.2019)
Під час перегляду слайдфільму або під час доповіді зайшла директорка Будинку вчених і ввічливо сказала: «Вибачте, збори вважатимемо закритими, оскільки це місце — для вчених, а зараз це фотографи. Потихеньку всі виходьмо. Дякую». Ясна річ, усі забарилися: як же так? А Рупін говорить: «Чекайте, ми ж учені! Серед нас є вчений». І показує на Супруна. «Ось він — педагог, учений, викладач зі ступенем». У Супруна на той момент уже був кандидатський ступінь. І дядя Саша встав, представився й усе підтвердив. Таким чином конфлікт одразу ж було загашено. Тоді це залишилося практично непомітним, але якби Рупін вчасно не вигадав, як відреагувати, то реально всі просто розійшлися б.
Рупін зачитував доповідь. Про «теорію удару», про її суть і значущість. Деталей виступу вже не пам’ятаю — на жаль, емоційна складова тоді була настільки велика, що текст доповіді я сприйняв як певну формальність і частину протоколу, якої необхідно дотриматися, щоб ці збори відбулися. І лише потім я усвідомив, що це був, по суті, маніфест групи «Врємя». Ще запам’ятався момент, як Вітя Кочетов знімав доповідь групи «Врємя», і тут Боря Михайлов звертається до нього і каже: «Вітю, йди до нас! Ти маєш бути тут». Але Вітя відмовився. Доволі знакова ситуація, яка говорить про те, що, хоч Кочетов і не був у групі, але, безумовно, був близький до неї.
Група «Врємя» була тоді, звісно ж, легендарною. Я багато знав про неї з розмов у фотоклубах, куди ходив. Усі імена були на слуху, але фотографій авторів на той момент я мало бачив. З таких епізодів, які були вже після виставки в Будинку вчених, пригадується, як Боря свої картинки показував біля Будинку політпросвіти на вулиці Богдана Хмельницького. Це був абсолютно неофіційний «показ»: просто зідзвонилися, зустрілись на вулиці і там само, буквально на лавці, гортали Борині картки. Якісь патрульні зацікавились, що тут відбувається, потягнулися погортати роботи. Боря поклав зверху картинки з демонстрацій і каже: «Хочете подивитися — подивіться на те, що ми дивимось. Але навіщо гортати — ми зараз милуємося оцими картинками». Тут міліціонери ще хвилину постояли й відійшли вбік, а ми, щоб їх не дражнити, перейшли у скверик.
Унизу, під кадрами з демонстрацій, звісно, різні картинки були — зокрема й із серії Сюзі та інші. Тоді ж він показав серію, яку зняв, поставивши камеру на штатив у трамваї і просто щозупинки натискаючи на кнопку. Усі картинки були абсолютно однаково кадровані. А зроблено це було тому, що, як він пояснив, «усі мене звинувачують, що я знімаю якусь чорнуху, якої не існує. Що, мовляв, світ набагато прекрасніший. Ось я, нічого не додаючи, поставив камеру на штатив і працював як автомат: трамвай зупинився — я натиснув кнопку». Це був не так проєкт, як його відповідь колегам.
Але загалом на той момент про харківських фотографів я знав лише з переказів. Із Сашею Ситниченком я особисто познайомився наступного дня після відкриття виставки в Будинку вчених. Виявилося, що я з ним щодня зустрічався в Інституті мистецтв (нині Харківський національний університет мистецтв імені І. П. Котляревського. — С. Л.), де я навчався, а він працював лаборантом. Буквально наступного дня після відкриття я спіймав його в коридорі Інституту і говорю, мовляв, так і так, учора був на зустрічі, сам також фотограф, мені все це цікаво. І відтоді ми з ним багато років тісно спілкувалися.

Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
На фото: останній ряд — праворуч — Анатолій Михайлов (брат Бориса Михайлова), другий ряд — зліва направо — Борис Редько, Ігор Манко, третій ряд — Олена Рупіна, Тетяна Павлова, Герман Дрюков, четвертий ряд — Роман Пятковка з дружиною Світланою та сином.
Коментар Сергія Солонського (22.05.2019)
Я 1981 року лише почав фотографією займатися і ще нікого з місцевої спільноти до ладу не знав. Навіть не пам’ятаю, як на це відкриття потрапив. Насправді я з усіма більш-менш познайомився лише по трьох або й чотирьох роках, коли в Будинку художньої самодіяльності профспілок, де працював Віктор Зільберберг, Супрун робив якусь виставку, де я побачив його і всю компанію зі старшого покоління.
Я пам’ятаю репліку Манка, коли він вигукнув щось на кшталт «Геть колажі!» або «Набридли колажі!». Але я не впевнений, що це було саме на тому відкритті —пам’ятаю, що це було в Будинку вчених, але там неодноразово збиралася публіка.
На виставці я запам’ятав роботу Тубалєва: знімок якогось старого, оброблений, напевно, методом ФДП (фільтрації деталей проявленням — С.Л.), — фактурний, із зерном, такі часто друкували в Совєтском фото. Пам’ятаю Рупіна одну фотографію — колаж із панянкою, яка лежить на бруківці. Пам’ятаю Олега (Мальованого. — С. Л.) «Фреску», а от у Жені Павлова я не пригадую, що було. З Бориних робіт в експозиції залишилась тільки одна фотографія. Це було накладення — захід сонця, кінь гуляє лукою біля річки. Ідилія така, пасторальна картинка. Мабуть, запам’яталося тому, що вона була невластива для Борі. Тоді ж Боря показував слайди. У той час накладеннями стали займатися дружно всі — і Женя, і Рома (Роман Пятковка. — С. Л.), це захоплення стало загальним.
На інших показах слайдфільмів я бував, коли кликали. Але нічого особливо не пам’ятаю. Про «теорію удару» з доповіді Рупіна також нічого не запам’ятав. Це у мене був період учнівський: я день і ніч пахав у студії в інституті (нині Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. — С. Л.), де було багато матеріалів, плівки та апаратури. І фанатично займався ремеслом. Мені це було цікаво. Потім зайнявся колажем. Задача була суто професійна — опанувати технічні нюанси, друк, роботу з плівками. Усе це було дуже працемістким процесом.
Коментар Міші Педана та Романа Пятковки (28.06.2019)
Міша Педан: О, я при краватці! Тоді я вже зайнявся фотографією, але про групу «Врємя» до пуття нічого не знав. Це було до того, як ми почали з Ситниченком історію з міським фотоклубом десь 1985 року.
Ось бачу Гену Котовського — інтелектуал і був відомий тим, що взимку і влітку ходив у тих самих кедах і штормівці зеленій. Спеціаліст із Мандельштама, у мене вдома його передрукована самвидавівська книжка Мандельштама. А ось Юра — він учений, ми з ним ходили у методологічний гурток Щедровицького. Он Оглоблін і Полковник — але це не звання, а прізвище одного комерційного фотографа. Це Міша Перпер — фотограф, приємна людина, живе в Ізраїлі.
Роман Пятковка: Я тоді ще працював у театрі, але вже знімав. Ми тут зі Свєтою і сином Вітькою, трирічним. Ще серед глядачів фотограф Вадим Свєт, Толік — брат Михайлова. А ось, по-моєму, Куліков (Віталій Куліков. — С. Л.) у першому ряду перед проєктором сидить. Один з найкращих художників Харкова був. Взагалі у залі дуже багато нефотографічних людей — художників, тусовщиків.
Міша Педан: Тоді завжди збирався натовп із будь-якого приводу.

Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
На фото: в першому ряду ліворуч — Сергій Солонський.
Коментар Володимира Старка (12.12.2019)
Окрім нервозності, я нічого не запам’ятав. Нервозності учасників виставки. Особливо мені запам’ятався Анатолій Макієнко. Ми з Макієнком приятелювали, я йому кажу: «Толя, ти обіцяв подарувати оцю картинку». А він доволі різко сказав: «Потім, потім!». Я побачив, що він нервувався. Причини цієї нервозності я не розумів тоді, але, вочевидь, самі автори усвідомлювали, що це перша подія такого масштабу в Харкові.
Якщо, я гадаю, той самий Боря Михайлов очікував скандалу (він завжди був зорієнтований на скандал, розумів природу і наслідки цього скандалу), то інші — навряд. Ну я не можу повірити, що Супрун хотів скандалу, той самий Рупін — він людина виважена, і також, я пам’ятаю, нервувався.
У залі було дуже спекотно. Найімовірніше, це була осінь. Я вдягнув теплий светр, і мені було дуже жарко. Підозрюю, що під час виступу я був на вулиці із цигаркою. Я тоді курив, і, чесно кажучи, мене слова непокоїли мало. Мене цікавив сам факт заходу. Будинок учених — це такий заклад дивний був. Дуже-дуже підконтрольна свобода. Приміщення було мало пристосоване для експозиції, доволі незручне.
У самій експозиції всі роботи я бачив і раніше, окрім робіт Тубалєва, який був мені не дуже близький. Тому в пам’яті вони змішалися всі. Був інтерес до самого факту заходу, а картинки вже були знайомі.

Віктор Кочетов, документація відкриття виставки групи “Врємя” в Будинку вчених, 1983. Колекція Музею Харківської школи фотографії.
На фото — Борис Михайлов проводить показ слайд-фільму. В першому ряду перед ним — український архітектор і міський планувальник Віктор Антонов (зліва) та художник Віталій Куліков (справа).
Переклад українською — Олена Подорожня
Читайте також:
© 2018 -2022 MOKSOP — Museum of Kharkiv School of Photography